Samsung Authorized Service Center تهران خدمات پس از فروش سامسونگ سام سرویس
 پخش ماهواره ای شبکه های استانی

   مهمترین رویدادهای فنی از بهار تا زمستان 87

از بهار87 زمانی که این سال، نوآوری و شکوفایی نامیده شد، مردان و تلاشگران فناوری رسانه بیشتر برآن شدند تا به پیام رهبر معظم لبیک گویند و با نوآوری و شکوفایی بیش از بیش فناوری رسانه را سوار بر مرکب امواج؛ صدا و تصویر را به دل و جان و چشم و گوش برسانند.

به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه و فناوری رسانه ،

توسعه ارتباطات فیبرنوری و برگزاری مانورهای پدافند غیرعامل
مانورهای پدافند غیرعامل رسانه ملی كه با همكاری نزدیك وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان پدافند غیر عامل اجرا شد ، با فرض قطع ارتباط ماهواره ای و دیگر امکانات وابسته به آن، ارتباط زنده و مستقیم از محل مانور با مراكز صدا و سیما با همه استان های كشور از طریق خطوط متعدد فیبر نوری برقرار شد.
تامین زیر ساخت های مناسب از قبیل نصب و راه اندازی خطوط فیبر نوری و ماکروویو مهمی بود که توسط متخصصان حوزه فنی به انجام رسید .

گسترش و تکمیل پوشش تلویزیونی و رادیویی
سیگنال رسانی به اقصی نقاط کشور یکی ازفعالیت های مهم در فرآیند تولید، پخش و ارسال سیگنال های مختلف تلوزیونی و رادیویی است با توجه به اینکه بیش از 1000 نقطه کور در کشور وجود دارد حوزه فنی طرح گستر ده ای را به منظور حذف نقاط فاقد پوشش و همچنین گسترش و تکمیل پوشش مناطق دیگر به مرحله اجرا در آورد. افزایش شبکه ها از 2 شبکه به 4 شبکه و یا بیشتر، ایجاد ایستگاه های ماهواره ای، توسعه شبکه کابلی در روستاهای فاقد پوشش و تکمیل پوشش در مناطق مسکونی استان های اردبیل و قم از مهمترین فعالیت ها در این زمینه است.

تأمین برق ایمن
سال 87 سال قطعی های گسترده در شبکه برق رسانی کشور بود ، همین امر باعث شد معاونت توسعه و فناوری به منظور جلو گیری از قطع برنامه های شبکه های مختلف تمهیدات لازم را در این زمینه بیاندیشد.
راه اندازیups ها و ژنراتورهای لازم درساختمانهای مهم, ایستگاه های پرقدرت رادیو تلوزیونی کشور و مجموعۀ جام جم از جمله ساختمان پخش مرکزی جام جم از مهمترین کار هایی بود که در این زمینه اجرا شد.

ایستگاه های ماهواره ای (آپلینک)
در سال گذشته اکٍثر شبکه های استانی از طریق ماهواره های اینتل ست و آسیاست پخش گردید. از جمله شبکه استانی آذربایجان شرقی، شبکه های استانی ایلام و کردستان، شبکه استانی کرمان، شبکه افلاک لرستان و شبکه اشراق زنجان.

برگزاری نمایشگاه ITEX 2009
دستاوردهای 30 ساله جمهوری اسلامی ایران در حوزه ICT در روزهای 11 الی 15 بهمن ماه امسال مصادف با سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در نمایشگاه ITEX 2009 جزیره کیش به نمایش گذاشته شد. طبق برنامه چشم انداز 20 ساله، کشورمان باید با بهره گیری از این فناوری به عنوان ابزار توسعه صنایع، به کشور تراز اول در سطح خاورمیانه تبدیل شود.
معاونت تو سعه و فناوری رسانه با هدف همگرایی در حوزه ICT در سطح سازمانی و هم در سطح کشور به اطلاع رسانی قابلیت ها و دستاورد ها در این زمینه پرداخت.

تکمیل پروژه پخش جدید
ساختمان پخش جدید یکی از بزرگترین پروژه¬های حوزه فنی است که تمامی مراحل تحقیقاتی، طراحی، ساخت و تجهیز آن به دست توانمند متخصصان معاونت توسعه و فناوری رسانه صورت گرفته است.
در مجموعه پخش جدید آخرین فناوری¬های نوین برودکست به کار رفته است. فناوری¬هایی مانندHD (تصاویر با کیفیت بسیار بالا) برای آینده نیز در نظر گفته شده است.
10 استودیوی رادیویی , 9 استودیوی تلوزیونی و نودالهای رادیو و تلوزیون از جمله مکانهایی است که در این مجموعه در نظر گرفته شده است . اتو ماسیون رادیو و تلوزیونی یکی از پروژه های بسیار مهمی است که در این مجموعه بطور کامل اجرا شده است.

از دیگر دستاوردهای مهم می¬توان به:
راه اندازی استوديوي تلويزيوني تمام دیجیتالی مرکز زنجان و استوديوهاي ديجيتال در قديمي ترين مركز راديويي، راه اندازی کانال های دو و سه شبکه جهانی صدای آشنا، استودیوی مجازی مقاله برگزیده سال 2008 ABU، افتتاح سیستم صوتی حرم مطهر کاظمین (ع)، ساخت دستگاه آنالیزکننده صدا و تصویر دیجیتال، افتتاح ساختمان جدید شبکه قرآن و الکوثر , راه اندازی سیستم جدید RDS بر روی رادیو جوان استان تهران ولینک های دیجیتالی ماکروویو و مراکز تلفنی در تهران و مراکز و دهها پروژه دیگر.

سمینار استانداردهای DVB-S2 و DVBT2

سمینار استانداردهای DVB-S2 و DVBT2 با هدف بکارگیری فناوری های نوین در برودکست، با تلاش امور آموزش معاونت توسعه و فناوری رسانه، در سه بخش برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه و فناوری رسانه ، در بخش اول این سمینار، کارشناسان به معرفی کاربردهای فرستنده DVB-S2 ، دیاگرام ساختاری، ساختار فریم و مدولاسیون و کدینگ قابل پشتیبانی پرداختند.
در این بخش همچنین، استانداردهای DVB-S/DVB-DSNG و DVB-S2 مقایسه شده و مشکلات و کاستی های DVB-T و راه حلهای ارائه شده در DVB-T2 مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
افزایش مساحت سلولهای SFN و افزایش نرخ بیت برای استفاده در پخش HD نیز از مباحث دیگری است که مطرح شد.
تکنولوژیهای صدا و تصویر و کاربردهای آن، عنوان بخش دوم این سمینار بود که به بررسی استانداردهای MPEG2 ، MPEG4 و H.264 و مقایسه کیفی آنها پرداخته و کاربردهای استانداردهای صدا و تصویر و آینده بازار پیش روی را بررسی کرد.
بخش سوم که با مقدمه ای در مورد رسانه های دیجیتال ادامه یافت، با موضوع پخش سیار مبتنی بر استاندارد DVB-H بود که با مروری بر این استاندارد، آن را با سایر استانداردها، مقایسه و سرویس های قابل ارائه بر روی آن را معرفی کرد.
لازم به ذکر است؛ استاندارد DVB-H در پخش برنامه های تلویزیونی بر روی گوشی های تلفن همراه کاربرد دارد.
ارتباطات تعاملی Video on demand ، اهمیت و مدیریت، شرایط دسترسی، مدیریت کلیدی و مدیریت شبکه از دیگر مباحثی است که در بخش آخر مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.
همچنین در پایان، کارشناسان با محصولات شرکتهای داخلی در حوزه پخش دیجیتال از جمله اکسایتره DVB-S2 ، DVB-S و DVB-T ، تقویت کننده کم توان DVB-T ، لینک پرتابل و لینکهای نقطه به نقطه مایکروویو آشنا شدند.
گفتنی است؛ در کشور ما، استاندارد DVB به عنوان استاندارد پخش صدا و تصویر دیجیتال، هم در پخش ماهواره (DVB-S) و هم در پخش زمینی (DVB-T) انتخاب شده است.

رادیو ایران و بهره برداری از استودیوی پخش دیجیتال

دکترعلیرضا نوری مدیر رادیو ایران و مهندس بنائی مدیرکل بهره برداری فنی صدا و تنی چند از مدیران این شبکه رادیویی از استودیوهای جدید پخش رادیو بازدید کردند.
به گزارش روابط عمومی رادیو ایران ،قراراست تا ده روز آینده برنامه های شبکه اعم از زنده و تولیدی به صورت آزمایشی از استودیوی جدید پخش شود.
از این پس سردبیران بایستی برنامه های خود را در قالب سی دی به همکاران پخش ارائه دهند تا از روی سیستم آوا که به صورت دیجیتال می باشد، از روی آنتن پخش شود.
محل جدید استودیوی پخش رادیو ایران در ساختمان جدید پخش مرکزی واقع است.


   چرخه دیجیتال

با تلاش اداره کل گسترش سیستم های تولید و پخش و اداره کل فنی پخش، کلیه شبکه های رادیوئی موجود در ساختمان پخش جدید وارد چرخه دیجیتال شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه و فناوری رسانه، گفتنی است؛ تعداد 10 استودیوی رادیوئی برای 9 شبکه رادیوئی و یک استودیوی رزرو، با فضای ذخیره سازی ده هزار ساعت به ازای هر شبکه به همراه باکس های بازبینی، آرشیو، مدیریت، هماهنگی، سیستم تهیه کنندگان و نرم افزار اتوماسیون آوا (محصول گروه انفورماتیک فنی پخش) تجهیز و مورد بهره برداری قرار گرفت.
لازم به ذکر است؛ این پروژه 750 میلیون تومان هزینه در برداشته و در مدت 45 روز اجرا شده است.

 


   بهره برداری از استودیوی دیجیتال موسیقی در مرکز اصفهان

دکتر علی عسکری معاون فناوری توسعه با حضور در مرکز اصفهان استودیوی دیجیتالی موسیقی را افتتاح کرد.
به گزارش روابط عمومی مرکز اصفهان، در این استودیو 5 دستگاه کامپیوتر، 1 کمپرسور حرفه ای، 1 افکتور حرفه ای و میز صدای 64 خط نصب شده است.ضبط موسیقی به بهترین کیفیت، دارا بودن سیستم اتوماتیک و موتورایز و حذف نوارهای ضبط صدا و تیپ از جمله مزیتهای ضبط موسیقی به روش دیجیتال است.


   نصب فرستنده جدید رادیویی در مرکز آبادان

به همت کارکنان فرستنده رادیویی مرکز آبادان یک دستگاه فرستنده رادیویی جدید در مرکز نصب گردید .
به گزارش روابط عمومی صداوسیمای مرکز آبادان، یک دستگاه فرستنده رادیویی رسا ساخت متخصصان داخلی با قدرت 10 کیلووات جایگزین فرستنده فرسوده قبلی گردید .از ویژگیهای این فرستنده که در ایستگاه رادیویی شهدای شلمچه نصب شد ، تغییر ماژول های قدرت سیستم کنترل و مونیتور دیجیتال میباشد که مردم منطقه دریافت کیفی بالاتری نسبت به قبل خواهند داشت .


   شتاب رادیو قرآن در عبور از سیستم آنالوگ به دیجیتال

هفته گذشته در نشستی که با حضور مهندس بنایی مدیر کل بهره برداری فنی معاونت صدا و مدیران رادیو قرآن برگزار شد، بر تسریع روند گذر رادیو قرآن از سیستم آنالوگ به سیستم دیجیتال تأکید شد.
به گزارش روابط عمومی رادیو قرآن ، در نشست فوق ابتدا وضعیت کنونی سیستم تولید و پخش برنامه از رادیو قرآن مورد بررسی قرار گرفت . بر اساس این گزارش هم اکنون پخش برنامه های زنده با کمک سیستم آوا صورت می گیرد اما در پخش جدید، این امکان وجود دارد تا کلیه برنامه ها به شیوه اتوماسیون قابل ارائه باشد. از ویژگیهای دیگر سیستم دیجیتال، ماندگاری برنامه ها در آرشیو اتوماسیون است که به صورت نامحدود ذخیره سازی می شود. اکنون تنها مشکل سیستم آوا کندی آن بخصوص در زمانی است که توسط شبکه های دیگر مورد استفاده قرار می گیردو ضرورت دارد این روند با سرعت بیشتری اصلاح شده و سیستم آوا به سرعت مطلوبی برسد.
این گزارش می افزاید: طی برنامه ریزی های صورت گرفته برای تمام برنامه سازان ، مدیران و حتی کارمندان ستادی دوره های مختلفی به منظور آشنایی با سیستم پخش و تولید دیجیتال در نظر گرفته شده است که بزودی و بر اساس اولویت بندی اجرایی خواهد شد.
 


   نصب تجهیزات واحد سیار رادیویی

با تلاش کارشناسان واحد پشتیبانی فنی، یک خودروی ون با امکانات مناسب در مرکز آذربایجان شرقی تجهیز و به واحد سیار رادیویی تبدیل شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه و فناوری رسانه، با توجه به فرسودگی واحد سیار رادیویی موجود در مرکز آذربایجان شرقی و نامناسب بودن کیفیت آن و نیازی که به این دستگاه وجود داشت ، کارشناسان این مرکز به رغم کمبودهای مالی ، با همکاری کارشناسان اداره کل پشتیبانی فنی و نمایندگی سروش در استان، تجهیزات مناسب را خریداری نموده و از اواخر پائیز 87 کار طراحی نحوه قرارگیری و چیدمان تجهیزات و سپس نصب آنها در داخل یک خودروی دلیکا آغاز کردند که به تازگی مورد بهره برداری قرار گرفته است.
ساختار چوبی و دکوراسیون داخل خودرو توسط کارگاه دکور مرکز انجام شد و به منظور دستیابی به کیفیت مطلوب ، تجهیزات مورد استفاده ( از جمله میکسر صدا مدل RM 1D ساوندکرافت، افکتور) و همچنین تبادل سیگنال به صورت دیجیتال طراحی گردید و برای محیط ذخیره سازی هم از کامپیوترها و کارتهای صدای حرفه ای استفاده شد.
گفتنی است؛ واحد پشتیبانی فنی مرکز آذربایجان شرقی در سال گذشته علاوه بر واحد سیار فوق، طرح های متعدد دیگری از جمله نصب و راه اندازی استودیوهای تولید رادیو، پخش برونمرزی ، موسیقی ، رادیو شهری مراغه، رادیو شهری پیام تبریز و تجهیزات صوتی استودیوی تولید تلویزیونی مرکز را نیز اجرا کرده است.

   ساخت اولین لینک مایکروویو دیجیتال در کشور

برای اولین بار در خاورمیانه اولین لینک مایکروویو پرتابل دیجیتال در سازمان صدا و سیما ساخته شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه و فناوری رسانه : پس از 6 ماه کار کارشناسی توسط کارشناسان سازمان و برخی شرکت های داخلی، طراحی و ساخت نمونه اولیه ایرانی از روی نمونه مشابه خریداری شده از شرکت گیگاست آغاز شد که این کار نیز حدود 6 ماه به طول انجامید. بعد از انجام آزمایش های لازم برای تست نهایی بین منطقه آزاد قشم و مرکز صدا و سیمای بندرعباس آماده شد.
با وجود شرایط نامناسب جوی و گذشت حدود 5 روز از نصب این سیستم، مشکل خاصی به وجود نیامد و بطوریکه نمونه بعدی به صورت سریال دار با یک تست دیگر نهایی شده و وارد انبوه سازی شود.
با توجه به روند دیجیتال سازی استودیوها و واحدهای سیار سازمان، همچنین محدودیت سیگنال رسانی به لحاظ سیستم، که اکثرا" قدیمی و فرسوده می باشند، این سیستم کاربرد بسزایی پیدا کرده و نیاز مبرم سازمان را رفع می کند.
این سیستم در برنامه هایی که به صورت زنده پخش می شوند مانند فوتبال و همایش ها و جشنواره ها کاربرد دارد و به لحاظ فنی ورودی آنالوگ ویدئو و SDI امپیگ شده را دریافت می کند.
لینک مایکروویو پرتابل دیجیتال بین فرکانس 10200 تا 10600 قابل پروگرم کردن است و این امکان را دارد که در این فرکانس با چندین مایکروویو پرتابل دیجیتال همزمان ارتباط برقرار کند.
یکی دیگر از مزایای این سیستم، دریافت SDI امپیگ شده است که در این حالت صدا و تصویر به صورت فشرده شده با یک کابل ارسال می شود.
قدرت خروجی این سیستم dbm30 و اندازه دیش آن 60 سانتی متر می باشد، از این رو حجم کمی را اشغال می کند و تا 30 کیلومتر بعد مسافت را تضمین می کند.

  سمینارسیستم های جدید رادیو و تلوزیونی دیجیتال

با تلاش اداره کل فرستنده های تلویزیونی و اف ام ، سمیناری با هدف آشنایی و تبادل نظر درباره تکنولوزی های نوین در راستای اهداف گذر از آنالوگ به دیجیتال برگزار شد

به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه و فناوری رسانه ، در این سمینار که به مدت چهار روز در سالن آمفی تئاتر ساختمان شماره 2 معاونت توسعه و فناوری رسانه برگزار شد، دستگاه های اندازه گیری جدید به نام Prolink7 و Promax4/c معرفی شدند. این دستگاهها قابلیت دریافت و تحلیل سیگنال DVB-T با محتوای فشرده شده به صورت MPEG4 را دارا هستند. با توجه به وجود سیستم های متعدد رادیوهای دیجیتال در سطح دنیا و لزوم شناخت متخصصان با این سیستم ها، سمیناری با عنوان سیستم های رادیوهای دیجیتال موجود در دنیا برگزار شد. در ادامه نیز مشکل تداخل سیگنال با کشورهای هم جوار نیز پرداخته شد. این سیستم های رادیویی شامل سیستم های پخش رادیویی دیجیتال در باند AM ، سیستم های پخش زمینی صدای دیجیتال مبتنی بر FM آنالوگ، سیستم های پخش زمینی کاملا" دیجیتال و سیستم های رادیویی دیجیتال است. در ادامه سمینار به بررسی و شناخت سیستم های RDS ( Radio Digital System ) پرداخته شد. این سیستم قابلیت ارسال اطلاعات متنی در کنار صدای FM را دارد که شامل نام ایستگاه ، نوع برنامه ، تاریخ و زمان ، فرکانس های متناظر برنامه ها ، اطلاعات ترافیکی و ... می باشد. همچنین: کارگاه آموزشی در رابطه با فرستنده DAB ( Digital Audio Broadcasting ) ساخته شده توسط یکی از شرکتهای داخلی برگزار شد. سیستم DAB در سال 1995 به عنوان اولین سیستم پخش صدای دیجیتال از طرف کشورهای اروپایی به ETSI ارائه و استاندارد شد. این سیستم در باندهای VHF و L-band استفاده می شود و قابلیت ارسال شش صدا با کیفیت استریو را دارا می باشد. در بخش دیگر از این سمینار به تشریح و تنظیمات تئوری مبدل های شش برنامه ای پرداخته شد. در پایان ، مراسم تودیع و معارفه مدیران حوزه فرستنده های تلویزیونی و اف ام شامل مدیران اطلاعات و برنامه ریزی ،رادیویی اف ام و امور کارشناسی فنی و تدارکات با حضور دکترعلی عسکری معاون تو سعه و فناوری رسانه و صوفی معاون صدا برگزار شد

۱۹ اسفند ۱۳۸۷  ۲۰:۰۲     

مرکز خلیج فارس اولین مرکز مجهز به سینگال رسانی صداو تصویر دیجیتال از استودیو تا فرستنده ها

با حضور معاون امور مجلس و استانها و بهره برداری از سیستم سیگنال رسانی صداوتصویر دیجیتال، مرکز خلیج فارس موفق شد اولین مرکزی باشد که در بین مراکز 32 گانه سیستم سیگنال رسانی را از استودیوها تا فرستنده ها را بصورت دیجیتال انجام دهد.

 لازم به ذکر است ،پروژه سیگنال رسانی صداو تصویر دیجیتال در مرکز خلیج فارس با همکاری اداره کل پشتیبانی فنی و امور گسترش خطوط ارتباطی سازمان و با همت و پشتکار واحدهای پشتیبانی فنی و ارتباطات زمینی و ماهواره ای مرکز خلیج فارس صورت گرفته و در حال حاضر با تولید سیگنال دیجیتال در استودیوها و انتقال آن بصورت SID و 1مبدد تا مایکرویو و از مایکرویو بصورت سیگنال دیجیتال 1مبدد شده 34M تا فرستنده ها از طریق فیبرنوری با حذف کابل های ارتباطی صدا و کاهش زیاد هزینه ها، افزایش کیفیت صدا و تصویر به نحو فزاینده ای افزایش یافته است .هم چنین با اجرای این پروژه علاوه بر اینکه مرکز خلیج فارس امتیاز اولین مرکز سیگنال رسانی دیجیتالی کشور را در کارنامه کشور را در کارنامه خود ثبت نموده است بستر نصب و راه اندازی فرستنده های دیجیتال در سطح استان را نیز فراهم نموده است.

  نصب و راه اندازی آپلینک مرکز خوزستان

با تلاش کارشناسان گسترش خطوط ارتباطی ، آپلینک مرکز خوزستان نصب و با موفقیت به بهره برداری رسید.
به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه و فناوری رسانه ، با بهره برداری از این سیستم که با حضور معاون توسعه و فناوری رسانه و جمعی از مسئولان استان خوزستان افتتاح شد ، از این پس شبکه استانی خوزستان از طریق ماهواره Intelsat 902 با مشخصات f:10962 ، SR:5300 ، FEC:3/4 ، POL.V قابل دریافت است.
این آپلینک در قسمت Baseband کاملاً اتوماتیک است و قابل برنامه ریزی بصورت های 4+0 (چهار برنامه اصلی و بدون رزرو)، 3+1 (سه برنامه اصلی و یک برنامه رزرو)، 2+2 (دو برنامه اصلی و دو برنامه رزرو) به طور اتوماتیک و دستی می باشد. در بخش RF (Radio Frequency) نیز بصورت 1+1 طراحی و راه اندازی شده است.
از امکانات دیگر آپلینک مرکز خوزستان ، بخش مانیتورینگ است که می توان از طریق آن در هر بخشی از سیستم ، بر کیفیت صدا و تصویر کنترل و نظارت داشت.

شبکه استانی لرستان برروی ماهواره اینتل ست

پخش شبکه استانی لرستان از طریق آپلینک مرکز خوزستان بر روی ماهواره Intelsat902 ، دستاورد مهمی است که با تلاش کارشناسان گسترش خطوط ارتباطی به انجام رسیده است.
به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه و فناوری رسانه ، شبکه استانی لرستان به همراه شبکه استانی خوزستان با مشخصات Fre:10962MHz ، SR:5.3 ، FEC:3/4 و پلاریزاسیون عمودی از طریق ماهواره اینتلست قابل دریافت است. سیگنال استانی لرستان به همراه شبکه خبر و شبکه اول توسط ریمالتی پلکسر نصب شده در مرکز صدا و سیمای لرستان بوسیله تجهیزات دیجیتال از طریق خطوط فیبر نوری به مرکز صدا و سیما اهواز انتقال می یابد و شبکه استانی لرستان از طریق آپلینک مرکزخوزستان بر روی ماهواره intelsat902 پخش می شود.

 

شبکه اشراق ، بر روی ماهواره آسیا

آپلینک (1+1) پس از نصب و راه اندازی در مرکز زنجان ، توسط معاون توسعه و فناوری رسانه و جمعی مسئولان افتتاح گردید.
به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه و فناوری رسانه ، این آپلینک که بصورت Master کار می کند و دارای یک سیستم رزرو می باشد که به محض ایجاد مشکل , سیستم رزرو ان بصورت اتوماتیک وارد مدارمی شود تا سیستم آپلینک از کار نیافتد.
شبکه استانی زنجان با فرکانس FEC:3/4 , 12.767GHz و SR=3100,Ver با نام شبکه اشراق بر روی ماهواره Asiasat با زاویه 105.5E قابل دریافت است.این سیستم از سه بخش مونیتورینگ، ارسال و دریافت تشکیل شده است که در بخش ارسال ، سیگنالهای صدا و تصویر بصورت آنالوگ از نودال دریافت و به دیجیتال تبدیل می شوند ، بطوریکه صدا روی تصویربا یکدیگر به بخش بعدی ارسال می گردد.
در بخش ارسال ، سیگنال دیجیتال شده به سیگنال ASI تبدیل و در خروجی مدولاتور در فرکانس L-Band به بخش Outdoor ارسال می شود. در بخش Outdoor ، سیگنال خروجی از مدولاتور، توسط یک تقویت کنند ه از نوع SSPB(1+1) با فرکانس 128GHz جمع و روی فرکانس مورد نظر (14.125GHz)بر روی ماهواره Asia sat ارسال می گردد. در بخش ارسال یا دریافت، سیگنال RF به وسیله آنتن 4.5 با فرکانس 12.767GHz دریافت می شود.

 
برقراری ارتباط با لینک مایکروویو دیجیتال

با تلاش کارشناسان امور ارتباطات زمینی سیستم های جدید لینک مایکروویو پرتابل دیجیتال برای برقراری ارتباط زمینی ،نصب و راه اندازی شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه و فناوری رسانه ، این ارتباط بین ساختمان پخش جام جم و محل برگزاری نمایشگاه دستاوردهای دیجیتالی 30 ساله انقلاب اسلامی در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) برقرار شد. ارتباط از طریق لینک مایکروویو دیجیتال در برنامه های زنده و غیرزنده قابلیت داشته و به لحاظ امنیتی از ارتباط ماهواره ای ایمن تر است. این ارتباط نسبت به ارتباط از طریق فیبر نوری از نظر زمان راه اندازی به مدت زمان کمتری نیاز دارد ، همچنین در بعضی مناطق که کابل کشی و برقراری ارتباط با فیبر غیر ممکن است این سیستم بهترین و سریعترین شیوه می باشد .
گفتنی است، ارسال تصاویر از طریق لینک مایکروویو دیجیتال به این صورت انجام می گیرد که صدا و تصویر در اتاق نودال وارد سیستم مذکور می شود . سپس از آنالوگ به دیجیتال تبدیل شده و بعد از فشرده سازی و کدگذاری به سیگنال رادیویی (RF) تبدیل شده و از آنجا به سیستم ارسالی مایکروویو که در ارتفاع قراردارد, ارسال می شود .
در ایستگاه مقابل، عکس عمل بالا انجام می شود ، به طوری که سیگنال رادیویی تبدیل به سیگنال IF شده و پس از کدگشایی (decoding) روی آن انجام شده، نهایتا به صدا و تصویر تبدیل می شود.

 

 

   پخش شبکه استانی کرمان، از طریق ماهواره آسیا

شبکه استانی کرمان از اینتل ست به آسیا ست منتقل شد. 

به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه و فناوری رسانه، اداره کل ارتباطات زمینی و ماهواره ای معاونت توسعه و فناوری رسانه اعلام کرد: شبکه استانی کرمان که تاکنون از طریق ماهواره اینتل ست ، ارسال می شد ، از این پس از طریق ماهواره آسیا ست قابل دریافت می باشد.
این شبکه با فرکانس 12683 SR:5800 , ، 3/4 Fec: و Plo:V از طریق ماهواره آسیاست در دسترس مخاطبان قرار می گیرد.
لازم به ذکر است ماهواره آسیاست ، کشورهای پاکستان و شبه قاره هند را پوشش می دهد و بدلیل نزدیکی فرهنگی مردم مناطق جنوب و جنوب شرقی کشورمان با مردم شبه قاره هند ، این ماهواره جهت ارسال شبکه های خلیج فارس ، کرمان ، یزد و هامون سیستان و بلوچستان انتخاب شده است.

۲۲ مهر ۱۳۸۷

|+| نوشته شده توسط مهندس محمد مهدی دزیانیان Engineer : در پنجشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۷  |
 افتتاح رسمی فرستنده دیجیتال زمینی در سی سالگی انقلاب حدود 70 پروژه ملی
 

افتتاح بیش از 70 پروژه در عرصه سیگنال رسانی

راه اندازی ایستگاههای ماهواره ای (آپلینک)، ارتباطات فیبر نوری و لینک های ماکروویو از مهمترین پروژه هایی است که توسط متخصصان گسترش خطوط ارتباطی به ثمر رسیده است . با فرارسیدن سی امین بهار انقلاب شاهد افتتاح بیش از 70 پروژه در عرصه سیگنال رسانی کشور هستیم :
به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه و فناوری رسانه:
تهران:
نصب و راه اندازی آپلینک 1+4 تهران ، ارتباط فیبر نوری مرکز همایشها و حوزه ریاست سازمان ، ارتباط فیبر نوری از نودال جهان بین به پخش و مرکز تلفن ، فیبر نوری جهت اتوماسیون IT ساختمان شهدای رادیو ، فیبر نوری جهت ارتباط نیروی انتظامی(ناجا) و جام جم ، فیبر نوری مرکز ارتباطات ماهواره ای اینترنت سازمان (ورتکس) ، لینک ماکروویو جماران ، ارتباط 30 خط فيبرنوري بين SDH و پخش جديد(برگشت شهرستانها) ، ارتباطات صدا و تصوير ديجيتال بين تكتا و SDH و فرستنده هاي سيار، ارتباط بين نودال TV و فرستنده هاي جام جم تهران ، ارتباط فيبرنوري بين سرور روم سياسي و سرور روم اداره كل اخبار صدا ،سيگنال رساني(DVB-T(SFN به تپه صبا ،الوند و تكتا ، برقراري صداي آشنا 1، 2 و 3 از استوديوهاي توليد، جهت پخش روي ماهواره و اينترنت ، ارتباط فيبرنوري مركز كامپيوتر بزرگ سازمان به نودال ديتا ؛ ارتباطات فيبرنوري ساختمان العالم ، ارتباط فيبرنوري باشگاه خبرنگاران به خبر سياسي ، ارتباطات فيبرنوري انفورماتيك حوزه رياست ، نصب لينكهاي ديجيتال CWDM پخش جديد با-جماران ، نصب Headend در SDH ، فيبرنوري پخش جديد به شبكه خبر ، فيبرنوري ساختمان حراست به ساختمان صدور كارت ، ارتباط فيبرنوري مركز كامپيوتر بزرگ سازمان به نودال ديتا
آذربایجان شرقی
نصب و راه اندازی آپلینک 1+4 مرکز تبریز و فیبر نوری جهت اجرای شبکه LAN مرکز
زنجان
نصب و راه اندازی آپلینک 1+1 مرکز زنجان , فیبرنوری چهارراه انقلاب تا مرکز , فیبرنوری ورزشگاه کارگران تا مرکز زنجان
کرمان
نصب و را اندازی آپلینک 1+3 مرکزکرمان , دیجیتال سازی خطوط ارتباطی کرمان , لینک صدا رسانی UHF زمینی رادیویی کرمان , اجرای تکمیل ارتباط تصویری از بندر عباس به مرکزکرمان
کرمانشاه
نصب و راه اندازی آپلینک1+4 مرکز کرمانشاه , اجرای تکمیل ارتباط تصویری از ایلام به کرمانشاه , لینک UHF کوه نوح به قصر شیرین
لرستان
ارتباطات ماهواره اي مركز لرستان , فیبر نوری مرکز خرم آباد به PC مخابرات
خوزستان
آپلينك 1+3 مركز خوزستان , نصب سانترال 24 شماره ای بستان استان خوزستان , نصب سانترال24 شماره ای شادگان
آذر بایجان غربی
ارتباط فیبر نوری مرکز مهاباد (جهت دیتا) , دیجیتال سازی خطوط ارتباطی آذربایجان غربی
اردبیل
نصب سانترال 300 شماره اي مرکز اردبیل
کردستان
نصب سانترال 300 شماره اي کردستان , دیجیتال سازی خطوط ارتباطی استان کردستان
گلستان
Wire Less ایستگاه رادیویی تلویزیونی درازنو گلستان
ایلام
کابل کشی فیبرنوری از صدا و سیمای مرکز ایلام تا PC مخابرات , دیجیتال سازی خطوط ارتباطی ایلام
بوشهر
فیبرنوری ایستگاه تلویزیونی اختر و PTT
چهار محال و بختیاری
فیبر نوری بین مرکز شهرکرد و PC مخابرات
خراسان رضوی
فیبر نوری ایستگاه تلویزیونی تقی قنبر
خراسان شمالی
فیبر نوری مرکز بجنورد به PC مخابرات
گیلان
فیبر نوری رشت به PC
مازندران
ارتباط فیبرنوری از PC مخابرات به مرکز ساری
همدان
فیبرنوری مرکز همدان تا PC مخابرات
اصفهان
دیجیتال سازی خطوط ارتباطی اصفهان
سمنان
دیجیتال سازی خطوط ارتباطی سمنان , لینک UHF سمنان
سیستان و بلوچستان
دیجیتال سازی خطوط ارتباطی سیستان و بلوچستان , لینک UHF زابل (مخابرات به فرستنده رادیویی)
فارس
اجرای تکمیل ارتباط تصویری از بوشهر به شیراز , اجرای تکمیل ارتباط تصویری از یاسوج به شیراز , ارتباط نوري بين ساختمانهاي مركز فارس جهت اجراي شبكه داخلي
قم
بازسازي فيبر مربوط به ارتباط مخابرات تا مركز قم
خراسان جنوبی
ارتباط فيبرنوري بين ساختمانهاي مركز خراسان جنوبي (بيرجند) جهت اجراي شبكه داخلي
 

 

   بهره گیری از شیوه های نوین پخش دیجیتال زمینی

سمینار معرفی نسل دوم تلویزیون دیجیتال زمینی DVB_T2 با هدف آشنایی متخصصان فنی سازمان با این استاندارد با تلاش اداره کل گسترش فرستنده های FM مرکز آموزش سازمان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه و فناوری رسانه : DVB-H و DVB-SH برای پوشش برنامه هاي تلويزيوني براي موبايل از ديگر تكنولوژي هاي جد يد ارائه شده در اين سمينار بود.
این دوره توسط جرارد فاریا (Gerard Faria) ارایه شد . فاریا از اعضاي اصلي استاندارد سازي گروه DAB و DVB (پخش ديجيتال صدا وتصوير) در مجمع بين المللي مخابراتي ITU است.
در کشور ما پس از مطالعات گسترده برای پخش تلویزیون دیجیتال، استاندارد DVB انتخاب شده است. این استاندارد هم در پخش ماهواره که به آن DVB-S و هم در پخش زمینی که به آن DVB-T گفته می شود به عنوان استاندارد پخش صدا و تصویر انتخاب شده است. در حال حاضر DVB-T2 در مرحله آزمایش میدانی است و پیاده سازی آن حداقل دو سال طول می کشد .
استاندارد DVB-T2 با امکان پخش تلویزیون با وضوح بالا و با قابلیت گسترش پهنای باند در کشورهای اروپایی استفاده می شود.
در کشورهای اروپایی قریب به 10 سال است که از این استاندارد برای پخش تلویزیون عمومی و خصوصی استفاده می شود که اخیرا برای بهبود عملکرد این سیستم ها استاندارد جدیدی با قابلیت و بازدهی بیشتر با عنوان DVB-T2 معرفی شد

 

 در تاریخ ۸ آبان ۸۷

 

فرستنده  DVB-T و DVB-H جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت زمان پایلوت خود تهران با ۲ فرستنده وبا کریر جدید افتتاح میگردد

 در پاکدشت فرستنده دیجیتال روی باند UHF بزودی راه اندازی میشود

پیش بینی نصب فرستندههای دیجیتال در استانهای کشور مانند اصفهان

مازندران  مرکزی و ... درسال آینده برنامه ریزی شده است

 

   UHF BAND CH :31    FREQUENCY-554000 KHZ =554 MHZ DVB-H

   UHF BAND CH :43    FRQEUNCY-650000 KHZ = 650 MHZ DVB-T NEW    

UHF BAND CH :37    FRQEUNCY-602000 KHZ = 602 MHZ   DVB-T  

از این پس شما میتوانید 8 شبکه  باگیرنده DVB-T و ۱۲شبکه تلویزیونی-۴شبکه رادیویی باگیرنده DVB-H موبایل  داری این سیستم دریافت داشته باشید.

پروتکل DVBH استاندارد ويژه‌اي است که امکان استفاده از شبکه‌هاي تلويزيون را بر روي گوشي موبايل فراهم مي‌کند و يکي از انواع موبايل TV است.

فناوري موبايل TV در چند کشور محدود از جمله فرانسه، آلمان و ايتاليا به مرحله بهره‌برداري رسيده و در منطقه خاورميانه ايران دومين کشور است که پخش تصاوير تلويزيوني را با استاندارد DVBH بر روي گوشي تلفن همراه راه‌اندازي مي‌کند


در زیر پارامترهای آنالایز شده کانال ۴۳ رامشاهده میکنید متذکر میشوم که هر فرستنده ۸ برنامه را پخش مینماید. 

 

 

 

 

 

 

602 MHZ

650 MHZ

650 MHZ

650 MHZ

650 MHZ

650 MHZ

650 MHZ

650 MHZ

FREQUENCY HUF

8 MHZ  

8 MHZ  

8 MHZ  

8 MHZ  

8 MHZ  

8 MHZ  

8 MHZ  

8 MHZ  

UHF BAND WIDTH  

 

 

 

 1

IRIB-JAM E JAME 1

AL-KOUSAR

AL-ALAM

PRESS TV

CHANNEL NAME  

IRIB

IRIB

IRIB

IRIB

IRIB

IRIB

IRIB

IRIB

PROVIDER

1008

1007

1006

1005

1004

1003

1002

1001

VIDEO      PID

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

AUDIO      PID

1008

1007

1006

1005

1004

1003

1002

1001

PCR          PID

0

0

0

0

0

3003

3002

0

TELETEXT PID

8

7

6

5

4

3

2

1

SRVICE     PID

108

107

3006

105

104

103

102

101

PMT         PID

MPEG-4 H.264

MPEG-4 H.264

MPEG-4 H.264

MPEG-4 H.264

MPEG-4 H.264

MPEG-4 H.264

MPEG-4 H.264

MPEG-4 H.264

VIDEO FORMAT

MPEG

MPEG

MPEG

MPEG

MPEG

MPEG

MPEG

MPEG

AUDIO FORMAT

2.2MHZ

2.2MHZ

2.2MHZ

2.2MHZ

2.2MHZ

2.2MHZ

2.2MHZ

2.2MHZ

VIDEO QUALITY

  720*576   25 FPS

  720*576   25 FPS

720*576   25 FPS

720*576   25 FPS

720*576   25 FPS

720*576   25 FPS

720*576   25 FPS

720*576   25 FPS

VIDEO RESOLUTION

   128KBPS  48.0 KHZ 

   128KBPS  48.0 KHZ 

   128KBPS  48.0 KHZ 

128KBPS  48.0 KHZ 

128KBPS  48.0 KHZ 

128KBPS  48.0 KHZ 

   128KBPS  48.0 KHZ 

128KBPS  48.0 KHZ 

AUDIO QUALITY

راهنمائی اولیه تنظیم آنتن

در مناطق نزدیک به فرستنده یا مناطقی که تصاویر را باشبه دریافت میکنید  آنتن خود رابه سمت ایستگاه جماران تنظیم کرده تا درگیرنده تلویزیونی آنالوگ خود شبکه خبر روی باند یو اچ اف کانال ۴۹ را بدون سایه یا  شبه دریافت کنید اگر درتهران و درنزدیکی فرستنده هستیدآنتن شما به هرسمتی باشد بدلیل قوی بودن امواج تیونر گیرنده شما لاک کرده و مشکل دریافت ندارید به جای استفاده از آنتن هوائی میتواند از آنتن رو میزی تلسکوپی باند یو اچ اف استفاده نمائیید   ولی در مناطق دور از فرستنده جهت اطمینان از اینکه امواج این فرستنده رادریافت میکنید یا نه  باید شبکه خبر کانال ۴۹ وشبکه اول کانال ۲۵را دریافت نمائید بدلیل اینکه استفاده از اسپکتروم آنالایزر برای همگان مقدور نمیباشد میتوانید به این صورت از دریافت امواج اطمینان حاصل نمائید. وات فرستنده دیجیتال به صورتی انتخاب شده است که اگر تصاویر برفکی رنگی همراه باصدای فرستنده آنالوگ را دریافت کردید پس امواج دیجیتال فرستنده DVB-Tتهران برای شما قابل دریافت خواهد بود 

جهت هرگونه راهنمائی فنی یا خرید گیرنده میتوانید با شماره تلفن ۰۹۳۵۵۳۲۱۴۱۴تماس حاصل فرمائید

 


  تبدیل فرستنده های تلویزیونی از آنالوگ به دیجیتال

برای تبدیل کامل سیستم برودکست به دیجیتال، باید هزاران فرستنده موجود با توانهای متفاوت،با طول عمرهای متفاوت،وبا مارکها و بالتبع سیستم کنترل و مونیتورینگ متفاوت به دیجیتال تبدیل شوند و واضح و مبرهن  است که هر چه توان فرستنده بالا برود ،ارزش آمپلی آن افزایش پیدا می کند پس حداقل در مرحله اول بایداز فرستنده های توان بالا استفاده کرد که عمر کمی از کارکردشان گذشته و از یک نوع  با تیراژ قابل قبولی در کشور موجود باشد زیرا به طور متوسط طول عمر مفید هر فرستنده با در نظر گرفتن شرایط نگهداری در اب و هوای مختلف حدود بیست سال در نظر گرفته می شود  و باز هم تابلو است که چون در دیجیتال بستگی به نوع مد انتخابی (2k,4k,8k) درمد ولاسيون COFDM  با هزاران کریر و بخاطر المانهای غیر خطی با چندین برابر کریر ها  IMDها طرفیم پس لا جرم باید از دو جا با این ضرایب مقابله کنیم در خارج باند که با فیلترینگ قوی که خود مشکلات خاص خود را دارد تا کانالهای مجاور ازالودگی خلاص شوند اما مشکل در ضرایب مزاحم داخل باند است که تنها راه حل تبعیت از شعار" پیشگیری بهتر از درمان" می باشد که این امر به زبان فرستنده یعنی استفاده از PRECORRECTION  كه يكي از پیچیده ترین  ترين بلوكهاي فرستند ه دیجیتال است ومفهوم درمان نیز به زبان فرستنده  یعنی استفاده  از المانهای LDMOS  در آمپلی هاست  پس می بینیم که هر آمپلی آنالوگ نمی تواند برای کاربرد دیجیتال استفاده شود ولی عکس ان صادق است واکنون نیز در صد بسیار زیادی از فرستند ه های موجود، سازگار با دیجیتال نیستند و در توان پایین ها اگر هم باشند باید بخش اکسایتر فرستنده آنالوگ بطور کامل دور ریخته شده و اکسایتر دیجیتال بجای ان کار گذاشته شود وبعد مسئله تطبیق لول خروجی اکسایتر و ورودی امپلی برای مارکهای مختلف و تطبیق کنترل و مو نیتورینگ  امپلی با اکسایتر جدید و در نظر گرفتن  مدت کار کرد امپلی و...تازه با این شرط که بپذیریم این فرستنده ها ی ساخت داخل کشور واقعا با دیجیتال منطبق هستند ،و ایا فقط به صرف LDMOSبودن قطعات، قابل استفاده برای دیجیتال می باشد . من نشنیده ام که لابراتواری در سازمان صدا و سیما  سیگنال دیجیتال به این آمپلی ها تزریق کرده باشد و قابلیت این امپلی های توان پایین را تست کرده باشد (بجز تست فرستنده های NEC که برای فرستنده های توان بالا با استفاده از سیگنال فرستنده دیجیتال قز وین انجام  شد)

۲. دريافت در حین حرکت رمز بقاي تلويزيون زميني در مصاف با تلویزیون کابلی و ماهواره است

تلويزيون ديجيتال زميني در اينده براي بيننده هيچ جذابيتي نخواهد داشت زيرا بيننده بايد مبلغ 50- 60 هزار تومان بدهد تا يك  STB  ساده بگيرد، خوب مي تواند با اين مبلغ يك ديش و رسيور و LNB  بگيرد و همين برنامه ها يي كه قرار است بصورت زميني پخش شود ، بعلاوه صدها شبكه ديگر را با كيفيت عالي تماشا كند.  اين حرف بدين معنا است كه ما با ديجيتال كردن فرستنده هاي زميني مردم را به سمت ماهواره تشويق كرده ايم در حقيقت با ديجيتال سازي فرستنده هاي تلويزيون ديجيتال، مرگ اين سيستم را به دست خودمان رقم زد ه ايم تنها بحثي كه مطرح مي شود و مي تواند  براي بيننده جذابيت ايجاد كند خدمات جانبي تلويزيون ديجيتال است خدمات جانبي انقدر جذاب است كه ميتوان روي نتيجه چند سطر قبل تجديد نظر كرد .قابليتهاي بسيار متنوع و جذاب و سرگرم كننده اي مثل بازيهاي يكطرفه و دو طرفه و يا چند طرفه بين بينندگان روي تلويزيون  ،اطلاعات و اخبار سياسي ،هوا شناسي،ورزشي، موزه ها واطلاعات  توريستي ،.... درخواست فيلمهاي مورد نظر و برنامه هاي پخش شده از طريق تلويزيون در هرزمان كه بييننده تمايل داشته باشد (VIDEO ON DEMAND) و دريافت اينترنت از طريق تلويزيون چك كردن MAIL ،سيستم BANKINGو خريد و فروش از طريق اين حساب بانكي از طريق تلويزيون بوسيله كارتهاي اعتباري ، تبليغات پيشرفته، مثلا اگر خودرويي تبليغ مي شود شما مي تواند به دلخواه رنگهاي مورد نظر خود را مشاهده كرده و در صورت نياز از طريق تلويزيون ادرس خود را براي كمپاني خود رو ساز فرستاده و كمپاني اطلاعات مفصلي برايتان ارسال مي نمايد. ....و سرويسهاي بسيار جذاب ديگر كه به لطف سيستم تعاملي تلويزيون ديجيتال امكانپذ ير شده را، به بيننده ارائه داد و بيننده را از بيننده به كاربر تغيير نام داد .اما سوالي كه اينجا مطرح مي شود اين است كه  اگر فرستنده زميني پهناي باند  31MB/Sحد نهايت نرخ بيت ان است كه بسياري از سرويسها را نمي توان با اين نرخ بيت پشتيباني مناسب نمود.همچنين توپولوژي شبكه سلولار و باالتبع طراحي  شبكه بسيار پيچيده مخصوصا براي مناطق شهري و ضربه پدير بودن ان در زمان بحران و محدوديت باند فركانسي كه وجود دارد امكان ارائه سرويس خدمات جانبي را مشكل نموده است  ولي مي توان گفت با سيستم كابل تمام اين مشكلات حل مي شود ، پهناي باند و بالتبع نرخ بيت بسيار بالا كه براحتي مي توان اينترنت  و  VIDEO ON DEMEND را ارائه داد و در مقابل نويز از كابل امن تر نيز محيطي پيدا نخواهيد كرد وكه كاملا با بحث دفاع غير عامل نيز هماهنگ است به نوعي مي توان گفت نقاط ضعف سيستم زميني ديجيتال نقطه قوت كابلي است .پس همانگونه كه مشاهده شد باز زيراب سيستم تلويزيون زميني ديجيتال خورد و نشان داده شد كه جايگاه ارائه خدمات جانبي سيستم زميني نيست بلكه سيستم كابل مي باشد  . در مجموع مي توان گفت فقط يكجا محل مانور سيستم زميني است و دو سيستم ديگر كابل و ماهواره قدرت عرض اندام ندارند و ان دريافت در حين حركت مي باشد (دريافت موبايل) به اين معني كه بيننده در مسير حركت از تلويزيون كوچك همراه استفاده نمايد (DVB-H) كه لازمه ان طراحي بسيار پيچيده سلولارو بصورت تك فركانسي(SFN) است .اكنون اين حالت دريافت بسيار متداول شده و بسيار رو به گسترش است . موبايلهايي امده كه تجهيزات دريافت تلويزيون را دارند كه در مسيرهاي پر ترافيك تهران بسيار مفيد فايده خواهد بود البته براي مسافران نه براي راننده

 

۳. ساختار فنی صدا وسیما   برودکستر

اگر سيستم كاملا تعاملي و دو طرفه شود شكل و شاكله صدا و سيما در اينده كاملا تغيير خواهد كرد . صدا و سيما برنامه مي سازد و پخش مي كند و در عين حال برنامه هاي پخش شده در ارشيو نيز ذخيره مي شود بيننده  در هر زمان مي تواند  به ان برنامه پخش شده دسترسي داشته باشددر ضمن  هر بيننده اي ميتواند انچه خود بوسيله موبايل يا دوربين فيلمبرداري غير حرفه اي خود فيلمبر داري كرده را روي بستر اين تلويزيون تعاملي بگذارد و ديگران انرا ببينند.  پس در اينده  نياز به ارشيوي داريم كه محتوا در ان قرار گيرد و انفورماتيكي با سرورهاي بسيار قوي  كه به ان ارشيو دسترسي داشته و بستر پخشي(كابل،ماهواره،فرستنده هاي زميني) كه محتوي را به سمع و نظر بيننده برسانند

 

|+| نوشته شده توسط مهندس محمد مهدی دزیانیان Engineer : در چهارشنبه هفتم اسفند ۱۳۸۷  |
 
 
بالا
تبلیغات رایگان پارسیان - تبلیغ رایگان تبلیغات مجانی